Kam kráčaš Slovensko v ochrane zvierat? (Jedna z príčin, prečo sú slovenské útulky preplnené)

 

 

 

Cieľom tohto článku je poukázať na ochranu zvierat na Slovensku, ktorá aj keď „možno“ mala v úmysle pomôcť zvieratám od množiteľov,  v konečnom dôsledku na ňu doplatili psy z útulkov a to nielen čistokrvní, ale predovšetkým kríženci. Slovensko malo jedinečnú príležitosť ako umiestňovať zvieratá do zahraničia. Na začiatku to bolo Rakúsko a neskôr aj Nemecko. Preplnené útulky tak dostali šancu expandovať do zahraničia. Malí psíkovia tam boli žiadaní, lebo ich tam nemali dostatok. Tak sa rakúski a nemeckí ochranári rozhodli pomôcť. U nás útulky len pribúdali, kým v zahraničí už bola vytvorená sieť útulkov a pokuty za opustenie zvieraťa boli natoľko vysoké, že si ľudia nedovolili vyhodiť psa na ulicu. Takže problémy s túlavými psami v zahraničí neboli tak vážne ako u nás. Pomáhali dovtedy, kým ...

 

Ešte pred 3 rokmi ak sa v útulku objavil čistokrvný pes (teda ak nepočítame nemeckých ovčiakov, lebo tých bolo vždy dosť) si hneď opatrovatelia zvierat povedali že sa tu určite dlho nezdrží a dokonca by som tvrdil, že si mohli majiteľa vyberať medzi viacerými záujemcami. Útulky boli vždy preplnené, ale väčšinou krížencami. Ľudia nemali problém cestovať kvôli čistokrvnému psovi aj niekoľko desiatok kilometrov, len aby mu rýchlo zachránili život a pýšili sa, že dostali z útulku psíka za ktorého by inak museli zaplatiť nemalú sumu len za adopčný poplatok. Rodina bola šťastná, že má zvieratko z útulku, ktorému darovala domov. Lenže tak ako to býva, všetko sa dá pokaziť ak si neuvedomíte následky, ktoré môžu mať až katastrofálny dopad. Kde hľadať problém? Môžeme to skúsiť, ale nič sa na tom nezmení. Vlak je rozbehnutý a zastaviť sa už nedá, jedine prísnymi zákonmi a ich uplatnením v praxi. Svedčí o tom fakt, že útulky sú preplnené a v každom nájdete čistokrvných psov, o ktorých už nie je taký veľký záujem.  Niektoré organizácie začali riešiť problém množiteľov po svojom. A tu vznikol problém. Najskôr to vyzeralo ako fantastický nápad, ako sa ľahko dostať k čistokrvným zvieratám. Pod zámienkou hrozby udania alebo neviem akej dohody začali množitelia spolupracovať. Samozrejme NIE zadarmo! Možno sa pýtate, prečo by to robili? Jednoduchá odpoveď, ktorú nájdete ak si prečítate, kto je to množiteľ a pochopíte jeho zmýšľanie.

 

MNOŽITEĽ:

„Človek“ ktorý chová čistokrvnú sučku nejakého plemena, ktoré je práve zaujímavé pre slovenského a zahraničného klienta. Šteniatka potom predáva za pomerne nízku cenu oproti  cene od chovateľa, ktorý má psíka s papiermi.  Množiteľ väčšinou má 3-4 plemena. Zvieratá drží len na jedno – množiť, množiť a zase len množiť. Sučka mu vrhne vždy 2 krát do roka. V priemere je to 5-6 šteniatok na jednu sučku. Sám množiteľ nemá záujem o to, aby zvieratá, ktoré mu vyrábaju zisk, mali aj svoju pohodu. Tieto zvieratá sú zatvorené v pivniciach, hospodárských budovách a podobných priestoroch a nie sú venčené. Dokonca väčšina týchto zvierat ani nevie, čo je to denné svetlo alebo slnko.  Mnoho krát trpia kožnými chorobami z nedostatku slnka. Množiteľovi totiž ide iba o ZISK! Takto drží zvieratá u seba cca 5 rokov, kým sučka nie je vyšťavená natoľko, že už nevládze. Teraz si položíte otázku a čo sa stane s tou sučkou?No pravdu povediac v tom najlepšom prípade ju nájde nejaký človek vyhodenú niekde v lese, alebo v kontejnery a sučka sa dostane do útulku, kde ju sterilizujú a investujú nemalé finančné prostriedky aby ju dali doporiadku. Ten najhorší scenár je,že sa zvieratka množiteľ zbaví....uz navždy. Akým spôsobom to si môžete domyslieť. Množiteľ má v takomto prípade podchyteného veterinára, ktorý mu buď predá usmrcovaciu látku, alebo si to vyrieši po svojom!!! Keď som už spomenul veterinára, tak tu by som sa na chvíľu zastavil. Veterinári spolupracujú na utrpení týchto zvierat. Aj keď nie priamo, ale vychádzajú množiteľom maximálne v ústrety, lebo pre nich veterina nie je poslaním, ale biznisom. Hovorím to preto, lebo nemajú problém predávať vakcíny týmto množiteľom, ktorí si sami tieto šteniatka, ktoré idú predať, aj zaočkujú. Tým sa im znížia náklady na to, aby zvieratko aj vyšetrili. Veterinár to urobí preto, lebo chce mať dobrý kšeft a vlastne ho do toho tlačia aj distributori, ktorí mu za určité množstvo kúpených liečiv ponúknu niečo navyše – zájazd, TV, väčšie zľavy a mnoho iných darčekov. Takže tu sa naozaj stráca význam – SOM VETERINÁR A JE TO MOJIM POSLANÍM. Biznis to všetko potlačí. Takže takto to funguje a fungovať bude dovtedy, kým si to neuvedomíme. Tu sa dostávame práve k ľuďom, ktorí si chcú kúpiť šteniatko čistokrvné, ale nechcú papierové lebo sú DRAHÉ. Úmyselne som to napísal veľkými písmenami, lebo čo je u množiteľa lacnejšie sa vám niekoľkonásobne predraží keď zistíte, že vaše krásne šteniatko začalo mať zdravotné problémy a navštívite veterinára. Zvieratá, ktoré pochádzajú od množiteľov, majú mnohokrát dedičné ochorenia, o ktorých vie len množiteľ a samozrejme Vám ich zatají a ktoré sa môžu prejaviť až v neskoršom veku. Najčastejšie sú to problémy so srdcom, dysplazia (poškodenie klbov), kožné choroby, ochorenia očí ....

Tu Vás čaká nemilé prekvapenie, lebo liečba je často veľmi dlhá a zložitá a stojí nemalé financie. Lenže rodina si už zvykla na psíka a tak chce urobiť všetko pre to, aby psík žil čo najdlhšie. Vy sa budete trápiť kvôli tomu, že váš psík chradne a keď sa Vám aj podarí potlačiť chorobu, vaša peňaženka utrpí poriadny šok. To, čo ste na začiatku pri kúpe ušetrili, tak teraz ste zaplatili niekoľkonásobne viac ako keby ste si kúpili psíka od chovateľa.V horšom prípade si ľudia uvedomia, že nechcú psíka s vadami a buď ho vrátia množiteľovi,alebo ho vyhodia na ulicu,odkiaľ  sa dostane s najväčšou pravdepodobnosťou do útulku.Nepíšem to preto, lebo nadržiavam chovateľom! To by ste sa mýlili. Na nich mám ťažké srdce, lebo práve od nich by som čakal najsilnejší tlak za zrušenie takýchto chovov. Ale realita je iná. Zatvaraju oči. Či je to úmyselne, alebo je v tom niečo iné, neviem, ale jedno  viem, malo by to byť predovšetkým v ich záujme zastaviť toto týranie! A nie len v ich záujme. Jednak je veľa nechcených šteniatok, jednak rysy strácajú na čistote a vznikajú nové miešané rasy, ako je napríklad mini york. Lenže to by sme neboli na Slovensku. Informácie, ktoré sú dostupné na slovenskom internete nám niektoré veci  dokážu dokresliť a tu sa nám kruh uzavrie. Sú tu totiž organizácie, ktoré s množiteľmi spolupracujú a to sú tie, ktoré začali tieto psy od množiteľov „odoberať“. To, akým spôsobom je záhadné. Lebo človek by čakal, že ak nejaká ochranárska organizácia príde ku kontaktu na množiteľa, urobí všetko pre to, aby mu klepli po prstoch a zastavili jeho týranie. Lenže opäť je realita iná. Tieto organizácie odoberajú psov od množiteľov, ale tam sa to končí. Tým pádom sa množiteľovi uvoľní miesto a on si zaobstará plemeno, ktoré je práve žiadané a vlastne mu tak urobia službu. Službu, za ktorú zaplatí odňatím slobody niektoré šteniatko ktoré sa narodilo, ale nebude vyrastať v rodine a tešiť sa z hračiek. Bude trpieť v tme a rodiť. Množitelia totiž vždy všetky šteniatka nepredajú. Lebo každý človek, ktorý chce šteniatko, chce ho od malička. Maximálne tak do troch mesiacov. Ak sa dovtedy toto šteniatko nepodarí predať, tak potom skončí v niektorej organizácii alebo u výkupcu. Tieto šteniatka potom cestujú najčastejšie na nemecký trh, kde sú predané. Ak tieto šteniatka ponúka organizácia, tak sa tomu hovorí adopčný poplatok. Lenže na Slovensku je adopčný poplatok okolo 50€ , ale v Nemecku vám dajú 400€. Množiteľ je spokojný, že sa zbavil „nepotrebného“ psa a ten, čo ho vykúpil, je rád, že urobil dobrý obchod. Veď pomer ceny 50€ a 400€ je celkom dobrý biznis. Hlavne keď nemusíme platiť dane za predaj. Ak toto šteniatko odkúpi výkupca, tak jeho cesta môže skončiť aj niekde v Poľsku na kožuchy.  Tento kolotoč sa tým pádom nikdy neskončí. Ale to by sme neboli na Slovensku, keby nebolo KEBY!

Všetko by to išlo celkom dobre kým by sa nestalo to, že nemecký trh sa naplnil! Áno čítate správne. Nemecký trh je preplnený a tak čistokrvné zvieratá zostávaju v slovenských útulkoch. Neveríte? Denno denne ste svedkami, ako na slovenskom internete nájdete desiatky čistokrvných psov, ktorí sú ponúkaní na adopciu a nikto ich nechce. Ľudia, ktorí zachraňujú zvieratá s čistým úmyslom,sa snažia tieto zvieratá umiestniť, ale nedarí sa im to. A ak sa to nedarí pri čistokrvných, tak sa nepýtajte, ako je to s krížencami. Tak ako som už spomenul na začiatku. Ak pred tromi rokmi stačilo dať  jednu fotku čistokrvného psa, mali ste 10 záujemcov. Dnes je to naopak. Musíte dať 10 fotiek a potom sa nájde jeden záujemca, aj ten je mnohokrát  z Čiech. Tu by som spomenul jednu vetu z filmu, ktorú určite na Slovensku a v Čechách veľmi dobre poznajú:"Mně by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu!". Nuž a odpoveď netreba dlho hľadať. Tento katastrofálny stav, ktorý je na Slovensku je aj v Nemecku, ale tam sú vnímavejší ľudia. Polícia prísne začala kontrolovať dovoz šteniat a psov zo Slovenska a Nemecko dalo prísny zákaz obchodovania a umiestňovania psov z výkupov a od množiteľov. Preto musia tieto zvieratá najskôr prejsť útulkom a až potom sú vyvezené do Nemecka ako opustené zvieratá a nie ako psy od množiteľa.  Nuž a tu sa nám kruh uzatvoril Čo na začiatku niektorým pripadalo ako správna pomoc, sa vypomstilo slovenským útulkom, ktoré sú preplnené a kríženci tak musia dlhšie čakať na svoje nové domovy. Facebook je preplnený výzvami na záchranu života takého alebo onakého psíka. Lenže pomoc je mnohokrát v nedohľadne. Kto za to môže? Predovšetkým pseudoochranári, ktorí pokrivili to, prečo malo zmysel zakladať útulky. Útulok má byť len prestupnou stanicou a nie konečnou. Tento stav tu bude dovtedy, kým ochranári nezačnú spolupracovať a jednoznačne nedajú najavo, že nechcú mať medzi sebou vlkov v ovčom rúchu.

Čo dodať na záver? Ako môžete pomôcť VY?

Nepodporte NIKDY kúpu šteniatka od množiteľa. Aj keď máte silný pocit, že je to správna vec, je to len krátkodobý klam. Vy mu síce pomôžete, ale odsúdite tak jeho matku a jeho súrodencov na ďalšie utrpenie. Nahláste množiteľov na RVPS vo vašom meste a informujte sa ako dopadlo Vaše podanie. Zastavme toto nezmyselné týranie. Lebo ak to nezastavíme my, tak sa to nikdy neskončí!

 

PS: Ak sa rozhodnete podporiť niektorú organizáciu na ochranu zvierat, vždy si overte na všetkých dostupných miestach o jej aktivitách a spokojnosti jej adoptérov a prispievateľov. Len tak umožníte nechať pracovať zodpovedne v prospech zvierat tých správnych ochranárov.

 

Naše azyly


GAJARY

Azyl Gajary - Levárska 912, 900 61 Gajary

ABRAHÁM

Azyl Abrahám - Abraham 207, 925 45 Abrahám

PALÁRIKOVO

Azyl Palárikovo - Orechová 2, 941 11 Palárikovo

Animal Angels SAOZ registrácia